gototopgototopКПУ – УГГ: початок протистояння (1973 -1976 рр.).

Українська Гельсінська Група (Українська громадська група сприяння виконанню Гельсінських угод) була утворена 9 листопада 1976 року. Її засновниками стали Руденко М.Д. (керівник групи), Бердник О.П., Лук’яненко Л.Г., Мешко О.Я., Матусевич М.І. та інші. Основну мету УГГ її члени бачили у збиранні доказів порушення прав людини у СРСР та надання цім фактам широкого міжнародного розголосу.

І, хоча група офіційно оформилася тільки наприкінці 1976 року, протистояння між її майбутніми членами та Компартією України як складовою частиною КПРС мало глибоке коріння. Саме як один з проявів несприйняття радянської дійсності та існуючої шкали цінностей слід оцінювати твір О.Бердника «Ти ніколи не вмреш». Поступовий розрив з партією М.Руденка та Г.Снєгірьова, близького до Групи, знайшов відображення у протоколах партійних організацій. Уявлення про перші кроки Української Гельсінської Групи, її документи та склад дають матеріали оперативного спостереження КДБ.

У виставці використані документи, які зберігаються у Державному архіві Київської області, Центральному державному архіві-музеї літератури і мистецтва України, Центральному державному архіві громадських об’єднань України, Галузевому державному архіві Служби безпеки України, Центральному державному кінофотофоноархіві України ім. Г.С.Пшеничного.


© Державний архів Київської області 2010 - 2015