МЕТРИЧНІ КНИГИ РОЗКОЛЬНИКІВ СТАРООБРЯДЦІВ ТА СЕКТАНТІВ 1875-1918 РОКИ

1. Вступ

Метричні книги православних церков входять до складу фондів «Колекція церков Київської губернії» та «Переяславська духовна консисторія».
До «Колекції…» /створена в архіві 1969 р./ увійшли документи, передані ДАКО впродовж 1954-1969 рр. з Черкаського та Полтавського облдержархівів, філіалів Житомирського та Чернігівського облдержархівів (відповідно з мм. Бердичева та Прилук), а також фонди церков Київської губернії.
Переяславська духовна консисторія існувала з початку ХVІІ століття до кінця ХVІІІ століття, коли указом Синоду від 27.03.1785 р. увійшла до складу Київської. Документи фонду передані до архіву 1956 р. з  Чернігівського облдержархіву – 13 справ та 1 справа – 1963 р. з Центрального державного історичного архіву в м. Києві.

ф 1455 «Колекція церков Київської губернії» 1762-1919

У фонді 1455 зберігається 350 справ з метричними книгами, дошлюбними опитуваннями, сповідальними розписами, подвірні книги, посімейні списки селян /православні церкви сіл Богуславського, Канівського, Сквирського, Таращанського повітів Київської губернії, Переяславського та Пирятинського повіту Полтавської губернії за період з кінця ХVІІІ по початок ХХ століть/. Документи по кожній з церков збереглися лише частково, іноді тільки за один рік.

 

ф 1550 «Переяславська духовна консисторія» 1733-1781
Фонд 1550 зберігає 13 метричних книг осіб православного віросповідання, що проживали в селах Басанської протопопії Переяславської єпархії та м. Переяславі за 1779 р. /народження, шлюб, смерть, с. Стара Басань – за 1780 р./. Метрична книга церкви в с. Крупіль відображає записи про  народження, шлюб, смерть за 1779, 1780 та 1785 рр., с. Вороньків за 1779-1780, а Усівки за 1780, 1798-1809 рр.

Метричні книги старообрядців /розкольників/ та сектантів /не об’єднаних у громади та євангельських християн/, а також осіб, що відмовились від релігії, входять до складу фонду «Колекція метричних книг розкольників /старообрядців/ та сектантів м. Києва та Київської губернії».
До «Колекції…», створеної в архіві 1953 р. увійшли оригінали та копії документів, виявлені у фондах Київських – міської управи, поліцейського управління, волосних правлінь Київської губернії.

ф 1352 «Колекція метричних книг розкольників /старообрядців/ та сектантів м. Києва та Київської губернії» 1875-1918.
У фонді зберігається 151 справа з метричними книгами розкольників /старообрядців/ та сектантів, а також осіб, що відмовились від релігії, м. Києва та Київської губернії:

  1. Київської міської поліції для реєстрації розкольників;
  2. Київської громади старообрядців Білокриницької єпархії /Успінський та Вознесенський храми/;
  3. Бердичівської Свято-Вознесенської та Свято-Покровської громад старообрядців безпопівців;
  4. волосних правлінь Бердичівського, Звенигородського, Таращанського, Чигиринського повітів для реєстрації розкольників;
  5. Київської міської управи для реєстрації сектантів, не об’єднаних у громади та осіб, що відмовились від релігії;
  6. міських управ та волосних правлінь Бердичівського, Васильківського, Радомишльського, Сквирського, Чигиринського повітів для реєстрації сектантів, не об’єднаних у громади;
  7. Ребедайлівської громади християн євангельського віросповідання Чигиринського повіту.

Мова документів вищезгаданих фондів – російська, проте форма записів відповідає особливостям тогочасного правопису.
Науково-довідковий апарат до фондів (картотека) та електронна база даних складені в процесі укладання зведеного каталогу метричних книг. Публікації за документами вищезазначених фондів відсутні.

 

2. Розкольники-старообрядці(за матеріалами реєстраційних книг поліції м. Києва)

3. Старообрядці, м. Київ – храми громад старообрядців

4. Розкольники-старообрядці, Київська губернія (за книгами волосних правлінь, поліцейських управлінь)

5. Старообрядці, Київська губернія (за книгами старообрядницьких громад)

6. Християни євангельського віросповідання

7. Сектанти

8. Особи, що відмовились від релігії

9. Географічний покажчик