Презентація відеофільму «Опале листя Листопадового повстання»

30 листопада 2021 року в Державному архіві Київської області (далі –ДАКО) відбулась презентація відеофільму «Опале листя Листопадового повстання», створеного до 190-річчя Польського повстання 1830-1831 р.р. за документами ДАКО про хід повстання на території Правобережної України.

З привітанням до учасників заходу від імені Київської обласної державної адміністрації звернулась Людмила ТКАЧУК, начальник відділу охорони культурної спадщини та релігії управління культури, з побажанням архівістам творчих здобутків та наснаги.

Державний архів Житомирської області (далі – ДАЖО) підтримав Пропозицію ДАКО та приєднався до пошукової роботи з виявлення архівних джерел запропонованої тематики. Ірина БАРАНЮК, старший науковий співробітник відділу аналітичної роботи та науково-дослідного апарату,  презентувала в режимі онлайн документи з фондів ДАЖО про наслідки повстання на території Волинської губернії, роботу ліквідаційної комісії по скасуванню боргів конфіскованих маєтків, долі окремих учасників подій.

Участь у заході прийняли представники польсько-українських культурних товариств та державних архівних установ України.

Директор Департаменту архівної справи Державної архівної служби України Ірина ДУБОК високо оцінила зусилля ДАКО в напрямку відкритості для дослідження та популяризації архівних зібрань.

До участі у обговоренні сюжету відеофільму «Опале листя Листопадового повстання» долучились архівісти, науковці, історики, освітяни України та Польщі, тому захід став фактично конференцією з обговорення історичних подій 1830-1831 р.р. спільних для народів двох держав.

Кандидат історичних наук Євген ЧЕРНЕЦЬКИЙ, завідувач відділу інформаційно-краєзнавчої роботи Комунального закладу “Білоцерківська централізована бібліотечна система імені Петра Красножона”, кандидат історичних наук Ігор КРИВОШЕЯ, професор кафедри всесвітньої історії та методик навчання, директор Польського культурно-освітнього центру Уманського педагогічного університету імені Павла Тичини, доктор історичних наук Валентина ШАНДРА, професор, старший науковий співробітник Інституту історії України НАН України, відкрили присутнім завісу таємничності причин та розвитку подій минулого, наслідків та нової реальності для людності Правобережної України.

Доктор габілітований Норберт КАСПАРЕК, професор Вармінсько-Мазурського Університету, директор Державного архіву в Ольштині, у своєму виступі освітив події Повстання 1831 р. на Україні в історіографії великої еміграції.

Доктор історичних наук Богдан ГУДЬ, професор кафедри міжнародних відносин та дипломатичної служби, директор Інституту європейської інтеграції Львівського Національного університету імені Івана Франка, провів історичний екскурс в події минулого та наголосив, що історичні дослідження повинні грунтуватись тільки на архівних документах.

Директор Польського інституту в Києві Роберт ЧИЖЕВСЬКИЙ висловив подяку організаторам заходу щодо висвітлення для громадськості теми Польського повстання 1830-1831 р.р.

Мета організованого Державним архівом Київської області заходу щодо привернення уваги до документальних історичних пам’яток, що зберігає архів, у сучасній формі популяризації архівних документів досягнута.