Презентація фільму “НепрOSTі листи”, заснованого на документах Державного архіву Київської області

04 липня 2023 року в Державному архіві Київської області режисер Марія Яремчук презентувавла заснований на архівних документах фільм «НепрOSTі листи», який ІХ Міжнародним фестивалем історичного кіно «Поза часом», квітень 2023 р., відзначений кращим історичним фільмом, короткий метр. Сюжет фільму побудовано на розповіді про документи з фондів державного архіву – листах мешканців Київщини, вивезених до фашистскої Німеччини під час Другої світової війни, до рідних.

Традиційно державний архів провів захід, на якому для обговорення були запропановані різні питання, які об’єднані однією темою.

Перша панель була присвячена історії створення проєкту «НепрOSTі листи». Після перегляду фільму присутні були вражені розповіддю про шлях 57 тисяч листів остарбайтерів Київщини, написаних у 1940-х роках, до їх адресатів у наші дні. Події, які відбувались на нашій землі за часів Другої світової війни сприймаються сучасниками так само гостро, як в часи повномасштабної, нічим не спровакованої війни росії проти України, розв’язаної агресором 24 лютого 2022 р.

Присутні зануринулись за лаштунки проєкту «НепрOSTі листи» завдяки розповіді режисера Марії Яремчук, яка надала «крила» проєкту і змогу розповсюдження в інформаційному просторі розповіді про листи остарбайтерів.

Віталій Гедз, кандидат історичних наук, директор Макарівського історико-краєзнавчого музею, згадав як у 2018 р. вишукав у фондах державного архіву 1500 листів остарбайтерів з Макарівського району і після детального вивчення зрозумів, що вони не дійшли до адресатів, подякував архівістам Київщини за їх кропітку працю з вивчення архівних документів та допомогу у створенні проєкту.

Рена Коваленко, головний спеціаліст відділу використання інформації документів державного архіву, розповіла про унікальну та влучну назву проєкту «НепрOSTі листи», народженої саме в державному архіві під час створення в 2019 році архівно-музейного виставкового проєкту на підставі листів остарбайтерів.

Друга панель заходу була присвячена питання збереження документів архівного фонду Р-4826 «Листи радянських громадян, засланих до фашистської Німеччини, до рідних у Київську область» щодо їх систематизації та впорядкуванню, про що розповіла провідний науковий співробітник відділу довідкового апарату та обліку державного архіву Олександра Шорсткіна. Так присутні були вражені розповіддю про деякі цікаві факти з листів, про подвійний сенс деяких висловів. Робота з упорядкування листів ускладнюється у зв’язку з орфографією написання деяких населених пунктів латиницею, зазначення вже неіснуючих повітів Київської губернії. В цілому робота з упорядкування листів остарбайтерів близиться до завершення і незабаром вони всі будуть віднесені до певних районів Київської області, у тому числі міста Києва, та існуючих у цей час населених пунтів Черкаської та Полтавської областей.

Третя панель заходу була майстер класом від режисера Марії Яремчук, її поради, рекомендації, лайфхаки щодо представлення мовою кіно задокументованих історичних подій, створення відеофільмів за архівними документами з метою популярізації документів, що зберігаються в архівних установах. Усі настанови знаного майстера будуть реалізовані!

У заході прийняли участь директори центральних архівних установ, Державного архіву Київської області та міста Києва, архівних відділів районних державних адміністрацій, міських рад.

Дякуємо усіх учасників заходу за плідну роботу!

https://www.youtube.com/watch?v=zTiXQXFolMg