Проект «НепрOSTі листи» в смт.Баришівка

          Історико – документальний проект «НепрOSTі листи», якій був започаткований Макарівським районним історико-краєзнавчим музеєм за підтримки Державного архіву Київської області, дістався смт. Баришівка. Проект передбачає розшук та повернення копій листів, написаних примусовими працівниками і не доставлених в осені 1943-го, що зараз перебувають на зберіганні в державному архіві Київської області.  

Минулого тижня в Баришівській центральній бібліотеці для дорослих відбулася зустріч «Ретропогляд: під знаком OST. Українські остарбайтери», де родичам авторів та адресатів було вручено символічні копії листів. Всього по смт.Баришівка знайдено 69 листів, написані 46 остарбайтерами.

«На жаль, історія України не раз переписувалася, але незмінною і нетлінною залишається пам’ять і народу, і роду. Відкриваються архіви, які донедавна мали гриф секретності, із них ми дізнаємося правду, суголосну свідченням людей, які пережили воєнне лихоліття»  – звертаючись до присутніх, сказав Баришівський селищний голова Олександр Вареніченко.

Модератор заходу, директор Баришівської централізованої бібліотечної системи Галина Пацаловська детально розповіла, посилаючись на історичні матеріали, про облудливу багатовекторну агітаційну роботу окупантів, від якої напровесні 1942 року загарбники перейшли до насильницького вивезення працездатного населення, влаштовуючи облави населених пунктів із залученням поліції, жандармерії, охоронних військ, есесівців.

Директор Державного архіву Київської області Соф’я Каменєва зазначила, що гриф  «таємно», який мав фонд № 4826 «Листи радянських громадян, угнаних в фашистську Німеччину,  до рідних в Київську область», знятий ще в 1988 році. У вільному доступі – всі справи, і кожен охочий може вільно ознайомитися з ними.

«Послання з неволі рідним надзвичайно хвилюючі, до того ж вони розкривають маловідому сторінку вітчизняної історії, яку треба знати із першоджерел. За підтримки керівництва Державного архіву Київської області почали проект «НепрОSТі листи», співорганізаторами якого стала Всеукраїнська кампанія «Пам’ять Нації», – наголосив Віталій Гедз, кандидат історичних наук.  

Матеріал про захід розміщений на сайтах Київської обласної бібліотеки для дітей, Київської обласної бібліотеки для юнацтва, Баришівської селищної ради

http://child-library.kiev.ua/index.php/v-bibliotekakh-kijivshchini/2755-retro-poglyad-pid-znakom-ost-ukrajinski-ostarbajteri-doli-i-pam-yat

http://www.kobu.kiev.ua/%d0%bf%d1%96%d0%b4-%d0%b7%d0%bd%d0%b0%d0%ba%d0%be%d0%bc-%d0%bes%d1%82/#more-21546