Творець українського сходознавства: онлайн-виставка до 150-річчя від дня народження А.Ю. Кримського
15 січня 2021 року Україна та світ відзначають 150-річний ювілей від дня народження видатного філолога (сходознавця та славіста), історика, перекладача, викладача, письменника, одного з фундаторів Української академії наук у Києві (1918 р.) Агатангела Юхимовича Кримського (1871–1942). А.Ю. Кримський увійшов в історію як феноменальний ерудит, науковець з унікальною пам’яттю та дивовижною працездатністю. Агатангел Юхимович відомий передусім як один із найвизначніших світових дослідників Сходу. Він став автором численних наукових праць з історії та культури арабських країн, ґрунтовно вивчав історію ісламу, літературу та мистецтво Сходу. Крім східних, А.Ю. Кримський знав стільки мов, що навіть в одному з листів писав: «Легше буде сказати, яких мов я не знаю». Фахівці й досі розходяться в підрахунках кількості мов, якими володів поліглот; достеменно відомо, що їхня кількість перевищує 60.
Кримський Агатангел Юхимович народився 15 січня 1871 р. в місті Володимирі-Волинському, нині Волинська область, Україна (тоді Волинська губернія, Російська імперія) у родині вчителя історії та географії Юхима Степановича Кримського. Походив із кримськотатарського роду: дід А.Ю. Кримського, кримський татарин, перейшов у православ’я. У дитячі роки Агатангела його батьки переїхали до міста Звенигородки (нині Черкащина). Цікаво, що читати хлопець навчився у трирічному віці, а вже за два роки батько віддав його до місцевого училища, де майбутній славетний учений провчився п’ять років (1876–1881). Після навчання в протогімназії в Острозі (1881–1884) та Другій Київській гімназії (1884–1885) А.Ю. Кримський продовжив освіту в Колегії Павла Ґалаґана (1885–1889). Там його наставником став українофіл Павло Житецький, який пробудив у ньому любов до української мови, літератури, історії, завдяки чому він, не маючи й краплини української крові, присвятив своє життя Українській національній ідеї, відродженню української науки та культури.
У 1889–1892 рр. навчався в Лазаревському інституті східних мов у Москві. Основними дисциплінами науковця були: арабська філологія, іслам та арабська література, перська і турецька мова та література. У 1892–1896 рр. пройшов повний курс славістичних студій на історико-філологічному факультеті Московського університету під керівництвом мовознавця Всеволода Міллера, славіста Романа Брандта, знавця індоєвропейських мов Пилипа Фортунатова. 1896 року молодий науковець склав магістерські іспити з арабістики в Санкт-Петербурзькому університеті та зі слов’янської філології в Московському університеті. Крім того, він слухав у Московському університеті лекції з всесвітньої історії в професора Володимира Гер’є.
Після закінчення Московського університету А.Ю. Кримський одержав від Лазаревського інституту дворічну стипендію для поїздки до Сирії та Лівану. Після повернення, з 1898 р., він працює в Лазаревському інституті, викладає курси семітських мов, веде курс перекладу з російської мови арабською і навпаки, вивчення Корану, читає лекції з історії арабської літератури. З 1901 р. очолює кафедру арабської лінгвістики, стає професором арабської літератури та історії мусульманського Сходу.
За час викладання в Лазаревському інституті східних мов А.Ю. Кримський написав і видав цілу бібліотеку академічних підручників з філології та історії Близького Сходу, про Коран, мусульманство, курси історії і літератури арабів, персів і турків.
У 1918 р., в розпал Українських революційних подій, вчений переїздить до Києва, де обіймає посаду неодмінного секретаря щойно заснованої Гетьманом Павлом Скоропадським Української академії наук. У Києві А.Ю. Кримський став творцем українського сходознавства. В Академії наук він також очолював Історично-філологічний відділ, Кабінет арабо-іранської філології, Комісію словника живої мови, Комісію історії української мови, діалектологічну та правописну комісії. З 1921 р. А.Ю. Кримський також був директором Інституту української наукової мови. У жовтні 1921 р. він узяв участь у Першому Всеукраїнському Церковному Соборі, який підтвердив автокефалію Української Автокефальної Православної Церкви.
Протягом 1918–1921 рр. працював професором всесвітньої історії в Київському університеті. Водночас був редактором «Записок Історично-філологічного відділу Української Академії наук», з 8 серпня 1925 р. – головою Київського відділення Всесоюзної асоціації сходознавства, створеного при ВУАН за власною ініціативою.
З 1929 р. А.Ю. Кримського почали переслідувати та позбавляти посад. У 1930-х рр. учений був практично усунений від науково-викладацької роботи в академічних установах України. Невдовзі після початку німецько-радянської війни, 20 липня 1941 року А.Ю. Кримського, якому на той момент виповнилося 70 років, заарештовано співробітниками НКВС, звинувачено в антирадянській націоналістичній діяльності й ув’язнено в одній із тюрем НКВС у Кустанаї, тоді Казахська РСР, СРСР (нині — Костанай, Казахстан). 25 січня 1942 року Агатангел Кримський помер у лазареті Кустанайської загальної тюрми № 7. Реабілітований у 1957 році.
Агатангел Кримський брав активну участь в українському національному житті кінця XIX століття, листувався з відомими діячами української культури — Борисом Грінченком, Іваном Франком, Лесею Українкою, Кирилом Студинським та ін. З юнацьких років переконаний українофіл, він завжди виступав на захист української мови, виконав низку студій у царині українського мовознавства, за що здобув неабияку популярність в українських академічних колах. Під його керівництвом та за його участю були складені «Найголовніші правила українського правопису» (1921). Вважаючи, що найважливішими джерелами для вивчення історії мови є оригінальні пам’ятки, видав низку пам’яток як додаток до «Української граматики», а також у книзі «Нариси з історії української мови та хрестоматія з пам’ятників письменської староукраїнщини XI–XVIII вв.» (1922, співавтор О. Шахматов). Присвятив низку праць українській літературній мові, її збагаченню й унормуванню: «Практический курс для изучения малорусского языка» (1906), «Украинская грамматика для учеников высших классов гимназий и семинарий Приднепровья» (1907–08. Т. 1–2), «Українська мова, звідкіля вона взялася і як розвивалася» (1922). Приділяв значну увагу українському літературному процесові, написав низку студій з літературознавства: «Знадоби для життєпису Степана Руданського (1833–1873)», (1926, співавтор М. Левченко) та ін. Крім того, перу А.Ю. Кримського належать розвідки про Івана Вишенського, Бориса Грінченка, Михайла Драгоманова, Івана Котляревського, Григорія Квітку-Основ’яненка, Івана Карпенка-Карого, Ольгу Кобилянську, Михайла Коцюбинського, Лесю Українку, Юрія Федьковича та ін. Агатангел Юхимович відомий також своїми студіями з етнографії та фольклористики («Народна пам’ять про Шевченка», 1891; «Шевченко в народних оповіданнях», «До питання про стародавні малоруські релігійні сказання», обидві – 1896; «Українська етнографія в чужім опоетизуванні», «До етнографії Полісся», «До етнографії Чернігівщини», передмова до збірника «Звенигородщина з погляду етнографічного та діалектичного», усі – 1928). У різні роки опублікував багато праць з історії, літератури та культури мусульманських народів, зокрема Ірану, Туреччини та Близького Сходу, студій з семітології, історії ісламу, оглядів сирійської й абіссинської літератур, робіт з історії Хозарії, Криму та ін. Виконав багато перекладів з арабської, перської, турецької мов.
У Державному архіві Київської області зберігається низка документів, пов’язаних із життям і науковою діяльністю Агатангела Кримського у 1918–1926 рр.: поштівка вченого до Н.Д. Полонської-Василенко (1918 р.), в якій А.Ю. Кримський повідомляє про готовність розпочати викладання курсу «Культурна історія халіфатського Сходу» в Київському археологічному інституті; листи А.Ю. Кримського до Київського губернського комітету охорони пам’яток мистецтва та старовини (Губкопмису), керівника Правописно-термінологічної комісії УАН; записка вченого щодо створення Київської філії Всесоюзної наукової асоціації сходознавства, протокол засідання президії Київського губвиконкому з інформацією про виступ А.Ю. Кримського, лист К.Й. Студинського до А.Ю. Кримського про надсилання видань НТШ, фото вченого, тарифікаційні відомості та відомість на виплату заробітної плати співробітникам ВУАН.
- Поштова листівка А.Ю. Кримського до Н.Д. Полонської, 01 листопада 1918 р.
Р-1187, оп. 1, спр. 2, арк. 1.
- Лист в.о. голови Історично-філологічного відділу УАН у Києві А.Ю. Кримського до керівника Правописно-термінологічної комісії, 26 березня 1920 р.
Р-4801, оп. 1, спр. 1, арк. 31.
- Запрошення, адресоване Київському губернському комітету охорони пам’яток мистецтва та старовини, на урочисте засідання Української Академії Наук у Києві, підписане А.Ю. Кримським, 07 березня 1921 р.
Р-4156, оп. 1, спр. 14, арк. 48.
- Лист неодмінного секретаря Всеукраїнської Академії Наук академіка А.Ю. Кримського до Губкопмису про передачу ВУАН наукової історичної літератури, 16 липня 1921 р.
Р-4156, оп. 1, спр. 14, арк. 116.
- Вимогова відомість на виплату заробітної плати співробітникам науково-дослідних кафедр м. Києва за серпень 1924 року.
Р-51, оп. 1, спр. 568, арк. 32-33.
- Тарифікаційні відомості на співробітників Всеукраїнської академії наук,
1924 р.
Р-51, оп. 2, спр. 31, арк. 58.
- Протокол № 84 засідання президії Київського губерніального виконавчого комітету 6-го скликання з інформацією про виступ голови Інституту наукової мови академіка А.Ю. Кримського, 04 лютого 1925 р.
Р-353, оп. 1, спр. 510, арк. 85.
- Записка А.Ю. Кримського про необхідність створення філії Всесоюзної наукової асоціації сходознавства, 29 червня 1925 р.
Р-112, оп. 1, спр. 557, арк. 40.
- Лист голови Наукового товариства імені Шевченка у Львові К.Й. Студинського до академіка А.Ю. Кримського, 21 грудня 1926 р.
Р-4801, оп. 1, спр. 1, арк. 15.
- А.Ю. Кримський. (Фото).
Р-251, оп. 1, спр. 1, арк. 68.