Історичний напис про Михайла Скибицького, виданий Посольством України в Республіці Перу, надійшов до Державного архіву Київської області

11 липня 2023 року у рамках зустрічі директора Державного архіву Київської області Соф`ї Каменєвої з колишнім Надзвичайним і Повноваженим Послом  України в Республіці Перу Ігорем Тумасовим архіву було передано видання «Відновлюючи пам’ять про солдата-полковника Михайла Скибицького-героя незалежності Перу та іспанських колоній в Америці».

Цей історико-біографічний нарис  Інституту історичних досліджень Сухопутних військ Республіки Перу починає відновлення памяті про постать українця Михайла Карловича Скибицького, який приблизно у 1824 році прибув до Південної Америки та вступив добровольцем до війська Симона Болівара. У грудні 1824 року у перуанському департаменті Айакучо відбулася вирішальна битва між іспанським військом та військом С.Болівара, під час якої завдяки рішучості та кмітливості М.К.Скибицького, переважаючі сили іспанців були переможені.

У листопаді 2019 року відбувся візит Президента Інституту історичних досліджень Сухопутних військ Республіки Перу пана  Енріке Гаргуревича, під час якого було проведено тематичне виявлення документів про Михайла Скибицького.    У результаті пошуків працівників Державного архіву Київської області   було з’ясовано, що у шостій частині родословної книги дворян Київської губернії, яка зберігається в фонді ф.782 «Київське дворянське депутатське зібрання» є відомості, датовані 1821 роком, щодо родоводу і доказів про дворянство родини Скибицьких – дворян польського походження гербу «Рояла». Серед членів роду зазначений «Михайло Карлович Скибицький, онук Войцеха і правнук Олександра Скибицьких, на той час 25 років, неодружений, житель Таращанського повіту Київської губернії, власник с. Великий Кут у Таращанському повіті та с. Гута у Богуславському повіті Київської губернії з 283 і 62 кріпосними душами чоловічої статі відповідно. На момент складання документу займав посаду кондуктора артилерії польських військ».

Через три роки після цієї зустрічі побачила світ це видання завдяки праці перуанських дослідників, які кілька років наполегливо збирали інформацію про Михайла Скибицького та самовіддано відстоювали історичну правду про його українське походження перед тиском росії, яка намагалася привласнити його ім’я та заслуги.